Quantcast
Channel: GYÓGYNÖVÉNYEK
Viewing all 54 articles
Browse latest View live

Kair – Capparis decidua

$
0
0

karir

A Kair vagy Karir Capparis decidua egy elágazó cserje, fa.  Meglehetősen szárazságtűrő így elterjedt Afrikában, Közel-keleten és Dél-Ázsiában beleértve az indiai Thár sivatagot is.  A fa magassága 5 méter, melyet ritkán halad meg. A növény ágai többszörösen elágazóak. A nevét valószínűleg az indiai Khair városról kapta, mivel itt rengeteg található belőle.

Az új hajtások november-januárban jelennek meg , március-áprilisban és augusztus- szeptemberben virágzik. A rózsaszín termése májusban és októberben érik. Madarak gyakran fogyasztják. Rendkívül szárazságtűrő fajta és tolerálja a fagyot is. A növényt gyakran használják népi gyógyászatban. Gyakran ültetik sivatagos területre, hogy védelmet nyújtson a talajerózió ellen.

Több kutatási eredmény igazolta antidiabetikus hatását. Használják még fogfájás, ízületi gyulladás, asztma, köhögés, malária ellen. A gyümölcshús és a gyökér kérgének alkoholos kivonata féreghajtó tulajdonságokkal rendelkezik. A gyümölcsét és magját kolera, vérhas, húgyúti problémák ellen is használják. A zöld éretlen gyümölcsével székrekedést, köhögést, asztmát, mentális problémákat gyógyítanak. A mag olaját bőrbetegségek esetén alkalmazzák.

forrás: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257104/

 

 

 


Teakeverékek cukorbetegségre

$
0
0

Európa országaiban szinte mindenhol használatos a babhéj, fekete áfonya levél, kecskeruta cukorbetegség esetén. A babhéj a leggyakoribb, amit használnak, viszont figyelni kell arra, hogy nem minden fajta bab megfelelő. Ügyeljünk arra, hogy a fehér bab héját használjuk! A másik közkedvelt növény a fekete áfonya levele illetve a kecskeruta.

50 g Babhéj
50 g Áfonyalevél

50 g Kecskerutafű

Keverjünk össze 3 db 50 grammos kiszerelésű babhéjat, áfonya levelet, kecskerutát. Ebből naponta 3 alkalommal készítsünk teát, forró vízzel öntsük le és 10 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le, majd lassan igyuk meg.

A fenti állandó hármast kiegészíthetjük még egyéb vércukorszint csökkentő gyógynövénnyel, mint például gyermekláncfű gyökér, kukoricabajusz, szederlevél, csalánlevél, görögszéna mag, ezerjófű

I. Teakeverék

20 g Babhéj
20 g Áfonyalevél

20 g Kecskerutafű
20 g Gyermekláncfű-gyökér
20 g Kukoricabajusz

II. Teakeverék

20 g Babhéj
20 g Áfonyalevél
20 g Kecskerutafű
20 g Szederlevél
20 g Csalánlevél

III. Teakeverék

20 g Babhéj
5 g Áfonyálevél
5 g Kecskeruta
5 g Kukoricabajusz
5 g Gyermekláncfű-gyökér
5 g Csalánlevél
5 g Csarabfü

IV. Teakeverék

20 g Babhéj
20 g Áfonyalevél

20 g Kecskerutafű
20 g Gyermekláncfű-gyökér
5 g Ezerjófű

V. Teakeverék

20 g Babhéj
20 g Áfonyalevél

20 g Kecskerutafű
20 g Gyermekláncfű-gyökér
20 g Görögszéna mag
5 g Ezerjófű

 

     

     

    Mire jó a Bajkáli csucsóka?

    $
    0
    0

    A Bajkáli csucsóka Scutellaria baicalensis az ajakosvirágúak (Lamiaceae) családjába tartozik.
    angol neve Baikal Scullcap német neve Baikal-Helmkraut. 40-60 cm magasra növő, nagy és vastag főgyökerű évelő növény. Szárain a virágok, illetve a szártalan, hosszúkás-tojásdad levelek sűrűn helyezkednek el. A csőszerű lila virágok a száron egy oldalra rendeződnek, egy irányba néznek, nyáron nyílnak. Kelet-Ázsiában honos. Kínában az 50 leggyakrabban használt gyógynövények közé tartozik, melyet több ezer év óta használják.

    Felhasznált részek, drogok:
    gyökér (Scutellariae /baicalensis/ radix),

    Főbb hatóanyagok:
    flavonoidok (pl. baikalein, wogonin, oryxilin).Számos kémiai vegyületek izoláltak a gyökérben; Baicaleint, baicalin, wogonin, norwogonin, oroxylin A és a β-szitoszterin a legjelentősebb

    Felhasználás:
    vérnyomáscsökkentő, nyugtató, értágító, simaizom-görcsoldó, antimikrobiális és gyulladáscsökkentő. bőrbántalmak, szorongásos állapotok és magas vérnyomás kezelésére a gyökérkivonatot vagy hatóanyagait tartalmazó készítmények formájában. Nemkívánt hatásai nem ismertek. Tanulmányok kimutatták, hogy wogonin, amely hatóanyaga a Bajkáli csucsókának, a rákos sejtekben “öngyilkos reakciót vált ki”, viszont az egészséges sejtekre semmilyen hatást nem gyakorol.

    Forrás: https://idw-online.de/de/news240617

      Ezeket a kutatási eredményeket erősíti meg a Bécsi Orvostudományi Egyetem 2011-ben publikált kísérlete.

    http://derstandard.at/1303291449131/Brustkrebs-Entdeckt-Wie-der-Tumor-in-die-Lymphe-kommt

    Fontos, hogy a latnin nevét használjuk, mivel sokszor keverik más növénnyel, több mint 200 fajtája ismert és ezek gyógyhatása eltérő. A különböző népek hagyományos orvoslásában sokféle csucsóka fajt használnak, így például a magas csukókát (Scutellaria altissima L.), a vízmelléki csukókát (Scutellaria galericulata L.) és a virginiai csukókát (Scutellaria laterifolia L.) is.

    Csüdfű – Astragalus

    $
    0
    0

    A csüdfű-gyökér, astragalus, Astragalus membranaceus, Huang Qi, Bei Qi, Hwanggi, Milk Vetch egy Ázsiában honos növény. Kínai neve, huang qi, azt jelenti, “Sárga Vezér”, mivel gyökere, melynek a kínai gyógyászatban a legnagyobb jelentőséget tulajdonítják, sárga színű. A hüvelyes növények családjába tartozó, többéves, télálló növény. Elsősorban kontinentális éghajlatot kedveli, Kínában és Mongóliában őshonos. Pillangós virágzata sárga színű, édesen illatozó. Maximum 40 cm magas, évelő növény, melynek a gyökere édeskés ízű. Kiszárítva és apróra vágva az astragalus gyökere gyakori összetevője a különféle kínai gyógynövény keverékeknek. Gyakran ginseng-el kombinálva alkalmazzák.

    Hatóanyag
    poliszaccharidok, flavonoidok AG-1 (astragalus glucan-1) és AG-2 (astragalus glucan-2), aminosavak, nyomelemek, astragalus szaponin I-II, asztragalozidák I-IV és szójaszapogenozidok, daukoszterol, klorin, betain, folsav, nikotinamid, linolsav

    Felhasználás

    Immunerősítés, megfázás, influenza és a felső légúti fertőzések gyógyításában, illetve megelőzésében. Orvosi tanulmányok bizonyították, hogy hathatós támogatást nyújt az olyan betegeknek, akiknek az immunrendszerére hátrányosan hatott a kemoterápia, a sugárkezelés vagy a HIV-vírusfertőzés. A vérkeringés serkentése révén a növénynek afrodizákum jellegű hatása is kimutatható. Előnyösen hat a férfi potenciára és prosztataműködésre. Nőknél a csüdfű szabályozza a nemi szervek működését. A csüdfűben lévő antioxidánsok óvják a szervezetet a daganatos betegségektől és a cukorbetegségtől. Görcsoldó, segíti a vizeletkiválasztást és az aepe folyását, idegserkentő, antibakteriális, csökkenti a vércukorszintet és a vérnyomást.

    Tilos fertőzés alatt és fertőzés korai szakaszában szedni!
    Autoimmun betegség esetén, crohn szindróma, pikkelysömör, rheumatoid arthritis, 1-es tipusu diabetes, szklerózis multiplex, vagy lupus estén nem használható. Transzplantációs sebészi beavatkozás után használata nem javasolt.

    TOP 8 Immunerősítő gyógynövény

    $
    0
    0

    TOP Immunerősítő gyógynövények. Tél közepén mindenkinek szüksége van egy kis immunerősítőre. Összegyűjtöttük azokat a gyógynövényeket, melyek segíthetnek a téli időszakban átvészelni a betegségeket.

     

    Astragalus-csüdfű-kínai csüdfű

      Fokhagyma

        Csipkebogyó

          Homoktövis

            Gyömbér

              Kakukkfű

                Cayenne bors

                  Kurkuma

                     

                    A fenti gyógynövényekből kurkuma, gyömbér, cayenne bors, fahéj, méz megtalálható az ínyenc indiai aranytejben, amit Te is könnyen elkészíthetsz :

                       

                       

                       

                       

                      Dél-Afrikai Muskátlival az influenza ellen

                      $
                      0
                      0

                      del-afr-muskatli

                      A Dél-Afrikai muskátli mint a neve is mutatja Dél-Afrikában őshonos. Latin neve Pelargonium sidoides. Gyökerének kivonatát használják gyógyszerként. Elsőként 1897-ben Charles Henry Stevens hozta forgalomba Angliában mint a tuberkulózis ellenszerét. Az angol mérnök utazása során zulu gyógyítókkal találkozott, akik egy helyi növény főzetével segítette a gyógyulást, így került a növény Európába. A  kezelést aztán róla nevezték el Stevens kúrának. Az 1900-as évek közepén az antibiotikumok átvették a szerepét  de napjainkban is használják felső légúti betegségek esetén, hörghurut, arcüreg gyulladás, torokfájás, mandulagyulladás és nátha ellen.

                      A megfázást 90-95 százalékban vírusok, 5-10 százalékban pedig baktériumok okozzák, amelyet 80 százalékban antibiotikummal kezelnek, helytelenül. Az antibiotikumok hatástalanok a vírusokkal szemben, túlzott használatuk pedig számos további kellemetlenségekkel járhatnak: nő a baktériumok ellenálló képessége, az orr-garat flóra megváltozásával gyakoribbá válhatnak a mandulagyulladások, a bélflóra felborulása miatt hasmenést okozhatnak.

                      A vírusok okozta felső légúti fertőzéseknél gyakori panasz a torokfájdalom, az orrfolyás vagy orrdugulás és köhögés. A tél vége felé legyengült immunrendszer ráadásul fogékonyabbá válik a megfázásos megbetegedésekkel szemben. Ám ha már megfertőződtünk, érdemes rögtön az első tünetek megjelenésekor elkezdeni a kezelést, így jó eséllyel kerülhetjük el a hosszabb betegeskedést, a betegszabadságot, illetve megelőzhetjük a súlyosabb szövődmények esetleges kialakulását.

                      Bebizonyosodott hogy  jelentős  antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik   multi-rezisztens Staphylococcus aureus törzsekkel szemben. Akadályozza a szezonális influenza vírusok replikációját (H1N1 és H3N2 törzsek ), valamint hatékony  légúti óriássejtes vírus, humán koronavírus, parainfluenza-vírus esetén,  de nem befolyásolja a  magas patogenitású madárinfluenza vírus (H5N1), adenovírus, vagy rhinovirus  replikációját. A bizonyítékok azt sugallták a gyógynövény a felső légutak nyálkahártyáján erős immunválaszt vált ki.

                      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22475498/

                      TOP 7 gyógynövény Influenza ellen

                      $
                      0
                      0

                      Az influenza (grippe) egy vírus által okozott fertőző betegség. A kórokozók emlősöket (pl. ember, sertés, ló) és madarakat (pl. vadkacsa) képesek megfertőzni. A betegség az emberek között cseppfertőzéssel vagy közvetlen érintkezés (pl. váladékkal szennyezett kéz) útján terjed. Fő tünetei a hirtelen kezdődő láz, izomfájdalom, elesettség, később pedig száraz köhögés. Különösen időseknél, súlyos szövődmények léphetnek fel.

                      Az influenzát az ortomixovírusok (Orthomyxoviridae) családjába tartozó influenzavírus A (IFA, influenzavírus B (IFB) és influenzavírus C (IFC) okozzák. Az influenzavírusok genomja nyolc szegmens negatív egyszálú RNS-ből áll. A vírust lipidtartalmú burok (envelope) veszi körül. Ebből a burokból nyúlnak ki a neuraminidáz és a hemagglutininglikoproteinek.

                      Az influenza A vírus okozza a legtöbb járványt, beleértve a madarakat és az embereket és más emlősöket is.  Becslések szerint 250.000-500.000 haláleset történik évente a nagy járványok következtében, de 1918-ban a H1N1 spanyolnátha 20-40 millió ember halálát okozta.

                      A törzsek gyakran mutálódnak ezért a fejlődésük motorja lehet a gyógyszer-rezisztencia kialakulása.

                      Számos természetes gyógynövényt  vizsgáltak az influenza ellen, ezek közé tartozott

                      A bodza (Sambucus Nigra) folyékony kivonata. Azt mutatták ki, hogy az IFA és IFB vírusok ellen antivirális hatást fejtett ki, és a légúti bakteriális kórokozókat is elpusztította. Nagy mértékben enyhítette a vírus által kiváltott tüneteket.

                      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21352539/

                        A Dél-Afrikai muskátli (Pelagronium Sidoides) gyökere gátolja az IFA vírus aktivitását és a tüneteket jelentős mértékben enyhíti. Jelenleg vizsgálatok folynak a HIV vírussal fertőzött betegek kezelésére vonatkozóan.

                        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22475498/

                          A pitypang, gyermekláncfű ( Taraxacum Officinale) hátráltatja az inluenza A vírusfertőzést és csökkenti annak plimeráz aktivitását és a nuleoprotein RNS szintet.

                          http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22168277/

                            A csillagánizs (Illicium Oligandrum) gyökere erős antivirális aktivitást mutat az IFA vírussal szemben. Az influenza vírus által kiváltott tünetek nagy mértékben enyhültek.

                            http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23937631/

                              Az édesgyökér (Glycyrrhiza inflata). 

                              http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21123068/

                                Polygala karensium 1000-2500 méter magasságban a hegyek lejtőin található  Bhután, Mianmar, Észak-Vietnám területén. Levéllemezei lineáris lándzsa alakúak vagy elliptikus lándzsa alakúak, ritkán elliptikus, 7-12 (-18) × 1,5-4 (-6) cm.

                                http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22552195/

                                Caesalpinia sappan szappanfa. Délkelet-Ázsiában és a maláj szigetvilágban őshonos. A fát textíliák színezésére is használják. A sérült kéreg piros színű folyadékot bocsát ki. Nagyon magas a tanin tartalma. Koreában végzett kisérlet szerint nagyon nagy antivirális hatással rendelkezik.

                                http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22687418/

                                http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032839/

                                Csillagánizs

                                $
                                0
                                0

                                csillagánizs

                                A csillagánizs (Illicium verum) a Schisandraceae családba tartozó Illicium nemzetség legismertebb növényfaja. Egyéb elnevezései: csillagos ánizs, kínai ánizs vagy ánizscsillag. Igen kellemes, a Magyarországon ismertebb, de tőle rendszertanilag távol eső ánizshoz (Pimpinella anisum) hasonló aromájú, de annál valamivel erősebb illatú, édeskés ízű, Dél-Kínában őshonos gyógy- és fűszernövény, több étel- és italkülönlegesség neki köszönheti különleges ízét és illatát. A Dél-Ázsiában is termesztett örökzöld fának a termése sugarasan, csillag alakban helyezkedik el, benne 3–4 mm nagyságú mag fejlődik. Illóolajat, csersavat, cukrot, fehérjét tartalmaz, jellegzetes illatát és ízét az illóolajának nagy részét kitevő anetolnak köszönheti.

                                A hagyományos kínai orvoslás ajánlja elsősorban reumatikus fájdalmak enyhítésére, görcsoldó hatása miatt. Szélhajtó, ízjavító hatása miatt gyomorerősítő, étvágyjavító teakeverékek, fogkrémek és szájvizek alkotórésze. A tamiflu nevű influenza elleni antivirális gyógyszer hatóanyaga a növényből is előállítható sikimisav. Influenzajárványok és pánik esetén többszörösére emelkedik a tamiflu értékesítése. Érdekesség, hogy 2005-ben időszakos hiány mutatkozott a csillagánizsból, mert belőle állították elő az akkor kitört influenzajárvány elleni gyógyszert.

                                A kínai orvoslás a megelőzésre is kiemelt hangsúlyt fektet, ezért az influenza elleni védekezés során is előnyben részesíti a természetes gyógynövényeket és ezek között kiemelt helyen ajánlja a csillagánizs fogyasztását elsősorban az immunrendszer megerősítése érdekében

                                Számos Illicium faj ismert ezek közül Illicium Oligandrum gyökerében található hatóanyagok különösen eredményesen alkalmazhatóak influenzás megbetegedések esetén.


                                Medvehagyma jótékony hatása

                                $
                                0
                                0

                                A tavasz első hírnöke a medvehagyma.  Már márciusban is szedhető a medvehagyma. Bizonyos területeken viszont tilos a szedése, mert népszerűségének köszönhetően szinte a teljes állományt kipusztították a lelkes fogyasztók a Mecsekben. Sajnálatos módon a gyűjtők tőből kihúzzák a növényt így nem tud újra hajtani.

                                Amennyiben azt szeretnénk, hogy jövőre is legyen belőle vigyünk ollót a gyűjtéshez és a föld felett vágjuk le a leveleket, még lehetőleg a virágbimbó felszínre jutását megelőzően.

                                Az időjárásnak köszönhetően a tavalyi évhez képest 2 héttel később is szedhető a medvehagyma. Hazánkban főleg a gyertyános, tölgyes vagy bükkös erdők aljnövényzetében nő tömegesen.  Tömeges tenyészhelye a Zselic és a Mecsek, ahol legkorábban Orfű környékén, illetve a Misina déli lejtőin jelenik meg. Megtalálható Gerecse  keleti lejtőin is.

                                A medvehagyma elméletileg összetéveszthető a mérgező gyöngyvirággal, azonban ez utóbbi kicsit később, májusban bújik elő, és illatában semmilyen módon nem mérhető össze a foghagyma illatot kibocsátó medvehagymával. Ezenkívül a gyöngyvirág leveleinek fonákja fényes, a medvehagymáé matt.

                                A medvehagyma egészségügyi hatásai

                                Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, lassítja a koleszterin lerakódását az érfalakon, javítja a vértagok keringését tartalmaz A, C és H vitamint, bizonyos típusú B-vitamint, valamint magnéziumot, mangánt, vasat, cinket, szelént, kalciumot, ezek révén javítja a szervezet ellenálló-képességét. Felsőlégúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére ajánlott idült köhögésre is jó, mert oldódik a váladék és ezzel szűnik a légszomj. A legújabb kutatások szerint a koleszterol-bioszintézist csökkenti. Antibiotikus hatását is kimutatták. Bélfertőtlenítő, emésztést javító hatása ismert enyhe vérlemezke-összecsapódást gátló aktivitással rendelkezik, ezért vérelavadásgátlókkal történő együttszedése nem ajánlott fejfájósoknak is ajánlott, mivel minden része fejfájás-csillapító, de főként a gyökeréből készült tea, a medvehagyma fogyasztása megszünteti az álmatlanságot, valamint az artériák elmeszesedéséből vagy magas vérnyomásból eredő panaszokat

                                A medvehagyma felhasználása gyógynövényként

                                Kúraszerű használatához elsősorban a növény levét használják fel, amit préseléssel nyernek ki, Eeszencia készítéséhez apróra vágjuk a leveleket, vagy a hagymafejeket, üvegbe tesszük, 38-40%-os gabonapálinkával felöntjük és 14 napon keresztül érleljük meleg helyen. Medvehagymaborhoz egy marék apróra vágott levelet használunk, amit felöntünk 0,25 dl., jó minőségű fehérborral –  pár percnyi forralás után mézzel ízesítve fogyasztjuk – ez egy napi adag, lassan kortyolgatva. Teához friss aprított vagy szárított levelet leforrázunk, és étkezés előtt fél órával fogyasztjuk, naponta egyszer. Külsőleg, bőrbántalmaknál – borogatásként, lemosásként, sebkezelésnél összehúzó hatású a sebre helyezve

                                A medvehagyma felhasználása a gasztronómiában

                                Remek szendvics-alapanyag, nyersen feldarabolva, vajaskenyéren fogyasztva. Kiváló levesek készíthetők belőle. Medvehagyma-pesto: a medvehagyma-leveleket összevágjuk, lehetőleg robotgépben, majd olívaolajjal, kevés sóval és esetleg reszelt parmezánnal kikeverjük – jól zárható üvegben,  hűtőszekrényben egy évig is eláll. Finom sajtos krumplipüré készíthető belőle, a svájci pásztorok csemegéje. Főzelék-alapanyag, ugyanúgy elkészíthető, mint a spenót vagy a mángold (rántás nélkül). Remek csemege a medvehagymás pogácsa.

                                A medvehagyma eltartható aprítva sóval összekeverve, olajban, valamint lezárt nylon zacskóban lefagyasztva. Célszerű kis zacskókban lefagyasztani és úgy eltenni, hisz akkor nem kell felengedni mindet. A fagyasztás után a felengedett medvehagyma rostjai szétesnek és sötétedik, valamint némi levet ereszt, célszerű felengedés nélkül, azonnal beletenni a készülő ételbe.

                                RECEPTEK

                                   

                                  Bodorrózsával a vírusok és baktériumok ellen

                                  $
                                  0
                                  0

                                  A bodorrózsa, más néven cisztusz rózsa, borzas szuhar ( Cistus Incanus)  Görögországból származik, és 1999-ben megkapta az „Európa gyógynövénye” címet. Nem véletlenül: kivonata erős vírusellenes hatással rendelkezik, így kimondottan alkalmas többféle betegség megelőzésére, illetve kezelésére. De nem csak ennyit tud. A Cistus magyarul szuharfélék családját jelenti (zárvatermő, mályvavirágúak) melyben 8 nemzetség és 180 faj fordul elő.  A Földközi-tenger térségében 5 nemzetség honos (Cistus , Fumara, Halimium, Helianthemum, és Tuberaria). A Cistus incanus egy hibrid a  Cistus albidus és a Cistus crispus keresztezése révén jött létre.

                                  A levelek  örökzöldek , ellentétes, egyszerű, általában enyhén érdes felületű, 2-8 cm hosszú. A virága 5 szirmú a fehértől a sötét rózsaszínig terjed. A néhány faj (nevezetesen Cistus ladanifer )  levelei egy erősen aromás gyantával vannak bevonva, melyet a helyiek labdanumnak neveznek. Ezt a gyantát egy speciális szerszámmal gyűjtik be, majd használják fel a kozmetika iparban.

                                  Hatóanyag

                                  A szuharfélékben eddig 733 kémiai összetevőt azonosítottak. Ebből 397 terpént (101 monoterpén, 178 szeszkviterpén és 118 diterpén), 162 a phenypropanoid  (128 flavonoidok, 17 fenolok, és 12 tanninok), 24 szénhidrogént, 35 zsírsavat 36 karbonil- vegyületet és 18 fitohormont és vitamint.

                                  Cistus creticus, Cistus monspeliensis, Cistus incanus fajtáknál erős atibakteriális és antivirális hatást fedeztek fel.

                                  Antioxidáns hatást a  flavonoidok jelenléte miatt az alábbi fajok mutattak: C. creticus, C. incanus, C. libanotis, C. salviifolius, C. monspeliensis, C. parviflorus, C. laurifolius, C. ladanifer , és C. populifolius

                                  Rákellenes hatást a Cistus creticus és a Cistus monspellensis fajnál észleltek.

                                  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4052220/

                                  Kutatási eredmények:

                                  Egy berlini kísérlet során bebizonyosodott, hogy a bodorrózsában lévő polifenol tartalomnak köszönhetően antivirális és antibakteriális hatással rendelkezik. Továbbá megállapításra került, hogy a felső légúti betegség tüneteit jelentős mértékben csökkenti.
                                  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19828122

                                  Római Egyetem kutatói Cistus incanus L. Cistus monspeliensis L hatását vizsgálták jóindulatú prosztata megnagyobbodás esetén. A kutatók a vizsgálat során arra jutottak, hogy a bodorrózsa jelentős mértékben gátolta a prosztata sejtek növekedését, ezáltal a jóindulató prosztata megnagyobbodás kezelésében is sikeresen alkalmazható.
                                  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20544500

                                  Marokkói Egyetem kutatói 5 baktérium és 5 gomba törzsre vonatkozóan vizsgálták meg a bodorrózsa hatását.  A vizsgálat során a bodorrózsa jelentős mértékű antibakteriális aktivitást mutatott. A mikroorganizmusok szaporodását, terjedését teljes mértékben megállította.
                                  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10709448

                                  Drezdai Egyetem szájsebészeti karának kutatói a bodorrózsával végzett kísérletek során arra jutottak, hogy a bodorrózsa antibakteriális hatása miatt csökkenti a fogszuvasodás kockázatát.  A vizsgálat során 29 polifenolt azonosítottak, melyek felelősek az antibakteriális hatásért. A bodorrózsa kivonatával történő öblítés után a fogzománc ultrastruktúrája módosul, melyért szintén a polifenolok lehetnek a felelősek. Összefoglalva elmondható, hogy a bodorrózsa kivonata a szájhigiénia megőrzésében is nagy segítségünkre lehet.
                                  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26291656

                                  A németországi Friedrich-Loeffler immunológiai intézet kutatói egy kísérlet során arra a következtetésre jutottak, hogy madárinfluenza influenza A-vírus (H7N7) ellen használt Cistus Incanus (bodorrózsa) kivonat antivirális hatást fejt ki.
                                  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17573133

                                  A bodorrózsa rendkívül sokoldalú növény. „Háromszor annyi polifenol van benne, mint a zöld teában, ezzel pedig természetes módon erősíti az immunrendszert, védi a sejtanyagcserét és stabilizálja a szív- és vérkeringést. Külsőleg alkalmazva lassítja a bőröregedést és gyorsítja a sebgyógyulást Eredményesen kezeli a hurutos köhögést, a torokfájást és a mandulagyulladást, természetes ellensége a baktériumoknak, vírusoknak és gombáknak.

                                   

                                   

                                  Az utolsó gyógyító

                                  $
                                  0
                                  0

                                  A Sínai-félszigeten él Haj Ahmed Mansour el Diguni  vagy közismertebb nevén Dr. Ahmed az utolsó olyan gyógyító, aki a félszigeten élő gyógynövényekről mindent tud. Sajnos a helyi beduinok száma jelentős mértékben csökkent az elvándorlás miatt. A hagyományos életmódot választók számára már csak Dr. Ahmed maradt, aki a betegségben szenvedőket gyógyítja.

                                  sinai

                                  Sokan nem is gondolnák, hogy egy sivatagban több száz gyógynövény él, közülük olyan ritkaságok, melyek 10 évente egyszer jelennek csak meg.

                                  09-bedouin-medicinal-herbs-200x149  11-bedouin-medicinal-herbs-200x149 12-bedouin-medicinal-herbs-200x149

                                  Dr. Ahmed Elmondása szerint a sivatagban minden gyógynövény megtalálható, mely képes minden betegséget gyógyítani

                                   

                                  Több száz gyógynövény található a Sínai-félszigeten, melyet a beduinok a mai napig használnak.  Ha Dahab-ban jársz mindenképp ki kell próbálni a gyógyteát.

                                  Santolina chamaecyparissus- Cotton lavender- Gyapot levendula

                                  A növényt fejfájásra és megfázásra alkalmazzák. Csökkenti a vércukorszintet, ha azt legalább 4 napig fogyasztják, ezért cukorbetegség esetén is alkalmazzák.

                                  gyapotlevend

                                  gyapotlevendula, cotton-levender

                                   

                                  Artemisia absintium- Fehér Üröm

                                  Gyomorrontás esetén használják. Ezt a növényt Magyarországon is használjuk. Magukban vagy teakeverékekben étvágygerjesztő, emésztést serkentő, szélhajtó, bélféregűző, epeműködést serkentő teák készítésére használjuk.

                                  feherurom

                                  Fehér üröm

                                   

                                  Anthemis cotula- Büdös kamilla-Rubayaan-stinking chamomile

                                  Szembetegségek esetén használják.

                                  büdöskamilla

                                  Büdös kamilla

                                   

                                  Artemisia judaica- Buaytharaan- Judean Üröm

                                  Gyomorbántalmak esetén használják. Megöli a bélférgeket, parazitákat. Antioxidáns hatás erőteljesen érvényesül ennél a növénynél

                                  artemisajudaica

                                  Júdean üröm

                                   

                                  Pulicaria incisa – shay al-jabal- Rabul

                                  Ez a növény Magyarországon nem ismert és még  az angol neve is nehezen meghatározható. A  Sínai-félsziget déli részén találkozhatunk vele Dahab környékén.  A helyiek hegyi teának nevezik. Erős antioxidáns hatása van. A helyiek nátha és ízületi fájdalmak esetén használják.

                                   

                                  pulicaria-incisa

                                  Pulicaria Incisa

                                   

                                   

                                  https://permacultureglobal.org/post_projects/3877

                                  http://wilderness-ventures-egypt.com/galleries/sinai/medicinal-herbs-sinai/

                                   

                                  A 100 aranyat érő fű

                                  $
                                  0
                                  0

                                  A 100 aranyat érő fű nem más mint a kis ezerjófű. Már a neve is mutatja, hogy nagy becsben tartották.

                                  Bernabé Cobo jezsuita pap 1639-ben hozta Peruból Európába. Abban az időben malária, kígyómarás és mérgezett nyilak által okozott sebek , sárgaság, láz kezelésére használták.

                                  Napjainkban a gyógynövény hasznossága még inkább előtérbe került. A jelenlegi étkezési szokásaink azt mutatják, hogy rengeteg finomított cukrot fogyasztunk. Az egyoldalú táplálkozás a finomított élelmiszerek, a töménytelen cukor fogyasztása a zsírmáj, cukorbetegség, érrendszeri betegségek, diabétesz kialakulásához vezet.  Franciaországban végzet kísérlet szerint a Kis Ezerjófű ígéretesnek bizonyult a zsírmáj és a 2-es tipusú dibétesz tekintetében.  A kis ezerjófű májvédő hatása egyértelműen igazol.

                                  A gyógynövény bizonyítottan emésztést és epeműködést serkentő, étvágyfokozó hatású. Teáját fogyasztják puffadás enyhítésére, májbántalmak ellen és vértisztítóként. A homeopátia a friss növényt gyomorfájdalom csillapítására használja, amarum-ként, növeli a gyomorsav-elválasztást, az étvágyat – teakeverékek, keserű tinktúrák alkotójaként alkalmazzák. A népi gyógyászatban máj-, epe-, vesebajok, vérszegénység gyógyítására használják.

                                  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26023031

                                     

                                    Parlagfű együk vagy ne?

                                    $
                                    0
                                    0

                                    Sok cikk terjed az interneten a parlagfűvel kapcsolatosan. Olvashatunk csodálatos gyógyulásokról és rendkívül széles felhasználásáról. Amit tudni illik erről a növényről, hogy 2 latin nevéről is ismeretes Ambrosia artemisiifolia és Ambrosia elatior.  A növény szinte mindenhol megtalálható, erősen allergén. Kiirtása szinte lehetetlen, mivel egy növény  30.000-60.000 magot terem és ezen magok akár 40 évig is csíraképesek maradnak. A parlagfű számának csökkenése akkor várható, amennyiben a szántóként művelt területek több éven át legelőként mezőként kerülnek hasznosításra. A kaszálás sem csökkenti a parlagfű mennyiségét, mivel a kaszálás esetén  tőről újra hajt és újra virágzik.

                                     

                                    Hátrányos hatást alátámasztó eredmények

                                    2017. május 4-én megjelent tanulmány szerint, mely a Szegedi Egyetemen készült a parlagfű (parlagfű püré) toxicitását vizsgálták patkányokon.

                                    Az eredmény szerint a parlagfű mérgező hatást váltott ki a patkányokon, ezért valószínűsíthető, hogy a parlagfű  hosszú távú emberi fogyasztása nem biztonságos.

                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28472131

                                    A szegedi kutatók eredményeit figyelembe véve a parlagfű fogyasztása nem tekinthető biztonságosnak egészen addig, míg további, széleskörű toxikológiai vizsgálatok nem zárják ki ennek lehetőségét.

                                    Egy az Amerikai Egyesült Államokban végzett kutatás szerint

                                    A parlagfű talajszennyezést megszüntető hatással rendelkezik, képes  az ólommal terhelt talajból az ólmot kiüríteni.

                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15092867

                                    Egy a Nyíregyházi Főiskola, Biológia Intézet, Nyírségvíz Rt és Université Claude Bernard, Ecologie Microbienne, D. Tóh Márt, Sz. Puskás Gbariella, Rene Rohr és Balázsy Sándor által végzett kutatás szerint a parlagfű elemfelvételére vonatkozóan tényként kell elfogadni, hogy a növény azokon az extrém nagy mennyiségű (pl. ipari galvániszap-tároló) fémet tartalmazó területeken is képes megtelepedni, amely a növények nagy többségénél toxikus tüneteket okoz. A növény által felvett fémek nagy része a gyökérben marad, a föld feletti részekbe csak kis hányaduk kerül. A vizsgált fémek közül a cinket a gyökér nagymértékben továbbengedi a porzós virágzatig.

                                    A parlagfű képes a nehézfémeket az élettani igényeiknél nagyobb mennyiségben felhalmozni gyökerében levelében virágában.

                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15092867

                                     

                                    Biztonságos használatot alátámasztó vizsgálatok

                                    2013 ban adta be vizsgálati kérelmét a MERCK gyógyszergyár a RAGWITEK gyártmányú gyógyszerére, mely parlagfű pollen kivonatott tartalmaz.

                                    A vizsgálatok eredményeként biztonságosnak találták a használatát.

                                    https://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/Allergenics/ucm397790.htm

                                    A gyógyszer tájékoztatója szerint a parlagfű virágzás megkezdését 12 héttel megelőzően kell elkezdeni a gyógyszer szedését. Az első tabletta  bevétele kizárólag orvosi felügyelet mellett ajánlott, mivel allergiás reakciót válthat ki, a bevételt követő 30 percig megfigyelés szükséges.  18 és 65 év közötti személyeknek ajánlott a szedése

                                     

                                    A fentiekből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy a parlagfüvet hol szedjük és melyik részét milyen dózisban fogyasztjuk. A fogyasztása kockázatokat rejt magában.

                                     

                                    Hogyan termeszthető a balzsamkörte?

                                    $
                                    0
                                    0

                                    A balzsamkörte számos előnyös tulajdonságokkal rendelkezik, mint például jótékony hatással van a vércukorszintre, csökkenti az elhízás kockázatát, antibiotikus és immunerősítő hatással rendelkezik. Az íze ugyan eléggé keserű, de az egészségünk érdekében mindenképp szükséges ültetnünk egy ilyen csodálatos növényt kertünkbe.

                                    Arra vigyázzunk a hely kiválasztásánál, hogy 5 méter magasra is képes felfutni, ezért olyan helyet válasszunk, ahová könnyen fel tud kapaszkodni. Ez lehet akár a kerítésünk is.

                                    balzsamkörte, keserű dinnye, keserű tök

                                    A balzsamkörte magja viszonylag nehezen csírázik, ezért érdemes a mag héját megtörni és úgy elültetni egy cserépbe, vagy akár egy tejfölös pohárba.

                                    keserűdinnyemag

                                    A növény a jó vízelvezetésű tápanyagokban gazdag homokos, löszös talajt kedveli. 6,5-7,5 PH értékű legyen a talaj. A növény mérsékelt meleget kedveli.

                                    A balzsamkörte magja nehezen csírázik, ezért érdemes a mag héját megroppantani egy kicsit, de vigyázzunk arra, hogy a belső mag ne sérüljön. A magokat be is áztathatjuk pár órára mielőtt végleg elültetjük. A magok  9. nap elteltével kibújnak. Vigyázzunk arra, hogy kellően meleg legyen és ne locsoljuk túl. A növény szereti a fényt, megfelelő körülmények között  egy hónap elteltével, már számos levélkezdeményt is láthatunk növényünkön.

                                    balzsamkörte, karela, keserű dinnye, keserű tök

                                    A növény egy hosszú indát hajt, mely 40 nap elteltével már elég hosszú lehet ezért gondoskodjunk az inda megfelelő megtámasztásáról. Mivel a balzsamkörte sok kapaszkodót növeszt ezért válasszunk olyan támasztót, melybe bele tud kapaszkodni.

                                    karela, keserű dinnye, keserű tök, balzsam körte

                                    A fagyok elmúltával május végén ki is ültethetjük, amennyiben a hőmérséklet este már nem esik 10 fok alá. A növény egyenletes melegben fejlődik a leggyorsabban. A palántákat egymástól 1,5 méterre ültessük és gondoskodjunk olyan támasztóról, futtatóról, melyre fel tud futni. A keserű dinnye képes 5 méteres szárat is növeszteni ezért gondosan válasszuk meg a helyét, hogy ne okozzon problémát. A növény a kiültetést követő 2-3 hónapban már növeszti a terméseket.

                                    balzsamkörte, keserű dinnye, karela, keserű tök

                                    A szüretre még várni kell, akkor szüreteljük le, mikor még zöldek és nem indultak sárgulásnak. A termés mérete változó jellemzően a táptalajtól és a vízmennyiségtől is függ.  A sárga érett termést nem lehet felhasználni.

                                    balzsamkörte, keserű dinnye, keserű körte, keserű tök

                                    .

                                    Balzsamkörte az egyik leghatásosabb növény a cukorbetegség ellen

                                    $
                                    0
                                    0

                                    A Balzsamkörte (Momordica charantia) egy eléggé különös és furcsa növény Afrikában őshonos, de évszázadok óta gyógynövényként használja a kínai népgyógyászat. A legutóbbi kutatások kimutatták, hogy az éretlen gyümölcsének antibiotikus, vírusellenes és daganatellenes hatása van és különösen jól alkalmazható malária és HIV és diabéteszes betegségek kezelésére.

                                    A növénynek számos neve ismert úgymint keserű dinnye, keserű uborka, keserű tök. A növény Magyarországon is termeszthető hasonlóan mint az uborka.

                                    A Momordica charantia glükózra és inzulin koncentrációra gyakorolt ​​hatását kilenc nem inzulinfüggő cukorbetegségben és hat nem diabéteszes patkányban vizsgálták. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy javíthatják a cukorbetegség glükóz toleranciáját.

                                    A legfrissebb kutatási eredmény  2017 november 10-én jelent meg melynek eredményeként arra lehet következtetni, hogy a balzsamkörte képes jelentősen javítani a diabéteszes állapotokat és a kapcsolódó késői szövődményeket, és nincsenek negatív hatásai.

                                    Keserűdinnye hipoglikémiás és hipolipidémiás hatása

                                    A szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség felelősek a halálesetek nagy számáért az egész világon. A balzsamkörtét, keserű tököt az inzulinszerű molekulák jelenléte miatt a cukorbetegek   élelmiszerként vagy táplálékkiegészítőként használják. A közelmúltban végzett vizsgálatok azt sugallják, hogy a keserű tök kivonata a nagymértékű zsírtartalmú táplálkozással járó elhízást csökkenti. Ennek eredményeként a súlygyarapodást és a zsigeri zsírok tömegének csökkenését eredményezik.

                                    A kutatás arra irányult, hogy megvizsgálja a balszamkörte, keserű tök  táplálkozási potenciálját a hiperglikémia és a hiperlipidémia vonatkozásában. Ennek érdekében különféle keserű tök fajtákat vontak be a kísérletbe.

                                    A kutatók azt a következtetést vonták le a kísérlet eredményeképpen, hogy a balzsamkörte jelentős mértékeben képes javítani a cukorbetegek állapotán. (1)

                                    További vizsgálatok azt mutatják, hogy a balzsamkörte hasznos lehet kardiovaszkuláris betegségek kezelésében. Ezt igazolja 2017. március 20-i tanulmány, melyben cukorbeteg patkányokon tesztelték a balzsamköre kivonat hatását, mely kedvezően változtatta meg a szív és érrendszeri szövetek folyamatait. (2)

                                    2017.június 29-én megjelent vizsgálatok azt mutatták, hogy a balzsamkörte javítja a mozgás teljesítményét és kedvezően hat a fizikai kimerültségre. A vizsgálatot egereken végezték, mely során kiderült, hogy az egerek testsúlya jelentős mértékben csökkent, a balzsamkörte kivonat növelte az egerek állóképességét és a fizikai teljesítményt. (3)

                                    A balzsamkörtét Malajziában mint zöldséget széles körben fogyasztják, ezért végeztek vizsgálatot annak tekintetében, hogy milyen módon hasznosítható a növény a cukorbetegség szövődményeinek kezelésében. A kutatásról szóló cikket 2017 május 25-én publikálták és az alábbi linken olvasható (4)

                                     

                                    Forrás:
                                    (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29126447
                                    (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28389897
                                    (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28458274
                                    (4)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28545355

                                    Kávé, igyuk vagy ne?

                                    $
                                    0
                                    0

                                    Sok cikk jelent meg a kávéfogyasztás előnyeiről és hátrányairól. A kávé egy olyan élvezeti cikk, mely a magyar lakosság nagy százalékát érinti.  Ebben a cikkben megpróbáltuk összegyűjteni a kávéval kapcsolatos tudományos publikációkat, ezzel segítve a teljes körű tájékoztatást.

                                    Előnyök:

                                    A kávé csökkenti a 2-es típusú  cukorbetegség kialakulásának kockázatát,

                                    A kutatók a vizsgálat eredményeképpen arra a következtetésre jutottak, hogy a szokásos kávéfogyasztás alacsonyabb kockázattal jár a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása vonatkozásában. Azok a résztvevők, akik 4-6 csésze és több mint 6-7 csésze kávé  fogyasztottak naponta, kisebb kockázattal alakult ki a 2-es típusú cukorbetegség azokkal szemben, akik kevesebb mint 2 csészét fogyasztottak naponta.

                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22497654

                                    Hátrányok:

                                    A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy  a magasabb szintű kávéfogyasztás különböző okokból – különösen az emésztőrendszeri és keringési megbetegedésekből – kisebb halálozási kockázattal jár. A rákos megbetegedések aránya viszont 12%-al magasabb volt a kávét fogyasztók körében

                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/behindtheheadlines/news/2017-07-12-does-coffee-make-you-live-longer/

                                    Az is aggodalomra ad okot, hogy az alkalmi kávéfogyasztás egyes emberekben szívrohamot válthat ki. Azoknál az embereknél, akik naponta egy csésze kávét fogyasztanak, és többszörös kockázati tényezővel rendelkeznek a szívbetegség tekintetében, úgy tűnik, hogy a kávé fogyasztása után egy órán belül nagyobb a szívinfarktus kockázata. Azok, akik rendszeresen nagyobb mennyiséget fogyasztanak, úgy tűnik, hogy nem merül fel ez a kockázat.

                                    A rák kialakulásának kockázata feltehetően az akrilamid vegyületre vezethető vissza, mely a kávé magas hőfokon történő pörkölése során keletkezik. Az akrilamid erősen rákkeltő vegyület, melyet élelmiszerekben elsőként 2002-ben fedezett fel egy Svédországban élő tudós Eden Tareke. Nem találtak akrilamidot olyan élelmszerben, melyet főztek vagy nem hőkezeltek. A vegyületet kizárólag olyan élelmiszerekben azonosították, melyet sütöttek és a hőkezelés során a hőmérséklet a 120 fokot meghaladta. Ilyen élelmiszerek pl az olajban sült krumpli, chips-ek, babapiskóta, kekszek, kétszersült, pirított magvak, kávé stb.

                                    A fentiek nyomán kijelenthető, hogy nem mindegy milyen típusú kávét fogyasztunk. A kávészemek a pörkölés során meghaladják-e a 120 fokot vagy sem?  Továbbá az is mérlegelendő, hogy szív és keringési problémával rendelkezünk vagy sem.  

                                    Élelmiszerekben az akrilamid rákkeltő vegyület.

                                    $
                                    0
                                    0

                                    Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal felmérése alapján az akrilamid valós közegészségügyi kockázatot jelent. Az IARC 2A rákkeltő anyagként osztályozta  

                                     Az akrilamid természetidegen, ember által előállított vegyület, mely már az 1950-es évektől kezdve kereskedelmi forgalomban van. Az iparban műanyag, főként a poliakrilamid polimerek gyártására során és a festékgyártásban alkalmazzák, illetve ivóvíz szűrésére is használják.

                                    Alkalmazzák eldobható pelenkák, gyógyászati termékek, valamint mezőgazdasági termékek előállítására, így pl. kisebb mennyiségben akrilamidot használnak a cukorgyártásban a  cukorrépalé tisztítása során is. Az akrilamid mérgező, rákkeltő, mutagén és irritatív vegyület, mely a szervezetbe kerülve könnyen felszívódik. Állatmodellekben az akrilamid a mellékvesékben , a pajzsmirigyben , a tüdőben és a herékben daganatokat okoz.

                                    Az akrilamidot 2002. évben Eden Tareke svédországi tudós azonosította először élelmiszerekben. Az akrilamid olyan élelmiszerekben található, melyet 120 Celsius fok fölött hőkezeltek. Nem találtak akrilamidot olyan élelmiszerekben, melyet főztek vagy nem hőkezeltek.

                                    Az alábbi élelmiszerekben található a vegyület:

                                    olajban sült krumpli, chips, kétszersült, pattogatott kukorica, aszalt szilva, fekete oliva,  babapiskóta, kekszek, péksütemények, gabonapehely, kávé, cigaretta

                                    Akrilamid keletkezik bizonyos élelmiszerek, például burgonya és liszt erős felmelegítésekor. Ezen élelmiszerek egy adott cukortípus mellett a fehérjék természetes alkotórészét, aszparaginsavat is tartalmaznak.

                                    Az emberi szervezetbe az akrilamid a levegővel, ivóvízzel és a különböző élelmiszerekkel, továbbá a bőrrel való érintkezés során juthat be, de jelentős forrása lehet még a dohányzás is. Az ivóvízbe és az élelmiszerekbe kerülése részben az ipari kibocsátásoknak köszönhető (pl. a kibocsátott szennyvíz közvetítésével), ám az élelmiszerekben való megjelenésének fő oka az akrilamid tartalmú csomagolásokból történő kioldódás, illetve a hőkezelés hatására képződő vegyi anyag jelenlét

                                    Ezek után nem kétséges, hogy mitől vált a rák a vezető betegséggé. Nagyon kevés élelmiszer létezik, mely ne tartalmazna akrilamidot. Ráadásul azok az élelmiszerek tartalmazzák ezt a vegyületet, melyek a legnagyobb mértékben fogynak.

                                    2100-ra minden ember cukorbeteg lehet!

                                    $
                                    0
                                    0

                                    100 év sok időnek tűnik, azonban jó gondolnunk a jövő generációra, ugyanis a táplálkozásunk befolyásolja a jövő generáció betegségeit. Nagy tévhit, hogy a cukorbetegség nem örökölhető.  2-es típusú cukorbetegség örökölhető, főleg apai ágon. Ettől függetlenül kialakulása inkább az életviteltől függ, semmint a genetikától. A 40 évnél idősebbek körében sokkal nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, ha az apa, vagy a nagyapa is cukorbeteg volt. Anyai ágon kevesebb az esély erre, de ez nem jelenti azt, hogy a betegség nem jelentkezhet.

                                    Mivel a cukorbetegség örökölhető ezért a jelenlegi statisztikai adatok alapján kijelenthető, hogy 2100-ra, amennyiben ugyanilyen ütemben növekszik a cukorbetegek száma akkor minden ember cukorbeteg lesz.

                                    A cukorbetegséghez hozzájárul  rengeteg cukor és zsír fogyasztása, mely az emberi szervezet háztartását teljes mértékben felborítja. De valóban a cukor és a zsír okozná a cukorbetegséget? Ezt a közvetlen kapcsolatot nem sikerült bizonyítani csak azt, hogy a cukorbetegek között sokkal nagyobb arányban jelennek meg a túlsúlyproblémával rendelkező személyek.

                                    A mesterséges édesítőszerek károsak az egészségre.

                                    $
                                    0
                                    0

                                    A mesterséges édesítőszerek (aszpartam, szukralóz, szteviozid) hosszú távon kapcsolatba hozhatók az elhízás, a cukorbetegség, a szívbetegségek, a magas vérnyomás kockázatának növekedésével egy kanadai kutatás szerint.

                                    A Canadian Medical Association Journalban (CMAJ) publikált tanulmányt,  melyben a mesterséges édesítőszerek hosszú távú, káros hatásait vizsgálták. 37 tanulmány adatait elemezték, amelyek mintegy 405.907 ember átlagosan tíz évig tartó orvosi megfigyelésén alapultak. A tanulmányok közül 7 készült a klinikai tesztekre jellemző véletlenszerű kontrollcsoporttal, ezekben 1003 embert követtek átlagosan 6 hónapig

                                    A mesterséges édesítőszerek használata nem okozott súlycsökkenést, viszont kapcsolatba hozatóak az elhízás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, szívbetegségek és más egészségügyi problémák kockázatának növekedésével.

                                    Bár emberek milliói használnak  mesterséges édesítőket, a klinikai tesztek szerint ezek szándékolt haszna nem volt mérhető, azaz nemhogy csökkent hanem inkább testsúly növekedés volt tapasztalható.

                                    A kutatók óvatosságra intenek a mesterséges édesítőszereket használókat mindaddig, amíg a szerek hosszú távú hatásai ki nem derülnek.

                                    A kanadai tudósok hangsúlyozzák, hogy miközben világszerte terjed az elhízásjárvány és az azzal kapcsolatos betegségek, a mesterséges édesítőszerek használata pedig rendkívül elterjedt, további kutatásokkal kell vizsgálni, hogy van-e hasznuk.

                                     

                                    Forrás: http://www.cmaj.ca/content/189/28/E929

                                     

                                    Babaváró gyógynövények

                                    $
                                    0
                                    0

                                    Sokaknak közülünk sajnos több próbálkozás ellenére sem sikerül a gyermekáldás. Több mindent kipróbáltunk, sok nehézségen átestünk. Most összegyűjtöttük azokat a gyógynövényeket, melyek hatással vannak a hormonháztartásra, így segíthetnek abban, hogy végre megérkezzen a kis jövevény.

                                    Az alábbi gyógynövények olyan hatóanyagot tartalmaznak, mely az ösztrogén szintre hatnak.

                                     

                                    Lucerna (Medicago sativa) : A lucernában 2011 es kutatási eredményben publikálták, hogy a növényben fitoösztrogén összetevő található. A lucerna továbbá a legszélesebb sprektumban tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat. További információ itt

                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pubmed/21158449
                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pubmed/20969516

                                    A lucernát lehet nyersen vagy kapszulában is fogyasztani: Lucerna kapszula itt

                                    Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) : Egy hollandiában végzett kutatás szerint az édesgyökér ösztrogén jellegű hatást vált ki , továbbá jelentős májvédő hatása is van ezzel védi a máj egészségi állapotát. További információ itt

                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pmc/articles/PMC3124641/

                                    Édesgyökért tartalmazó kapszula itt

                                    Görögszéna  (Trigonella foenumgraceum): Számos tanulmány erősíti meg a görögszéna ösztrogén háztartásra gyakorolt hatását. Kísérlet igazolta a menstruációs fájdalmak jelentős mértékű csökkenését a görögszéna fogyasztását követően. További információ itt

                                    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pmc/articles/PMC3955423/

                                    Rétihere  (Trifolium pratense) : A rétihere nemcsak tápláló étel, hanem sokféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ez az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, amely segít a méregtelenítésben a környezeti szennyező anyagok előtt a fogantatás. A  fitoösztrogénekben gazdag rétihere segíthet megvédeni a testet a xeno-ösztrogének káros hatásaitól.

                                    Barátcserje (Vitex agnus-castus) : A barátcserjét Németországban a nőgyógyászok  az enyhe endometriózis kezelésére és megelőzésére használjákA barátcserje  előnyös hatással van a progeszteron szintre. Ha a vetélések az alacsony progeszteron miatt következnek be, a barátcserje segíthet a progeszteron szintjének normalizálásában. További információ itt.

                                     

                                     

                                     

                                     

                                     

                                     

                                    Viewing all 54 articles
                                    Browse latest View live